Hipnoterapi (imajinasyon)

Hipnoterapi (imajinasyon)

Hipnoterapi (imajinasyon)

Hipnoz, söz, bakış ve telkin gibi yöntemlerle bir kişi veya grubu geçici bir süre etki altına alma halidir. Hepimiz hipnozu günlük yaşantımızda birçok yerde, dikkatimizi yoğun bir şekilde odakladığımız birçok noktada yaşarız. Örneğin çok heyecanlı bir spor müsabakası izlerken tamamen o müsabakaya odaklanıp etrafımızda olan bitenin farkında olmamak bir hipnoz halidir. Bilinenin aksine hipnotik trans altındaki kişinin bilinci, bir uyku halinde değil üst düzeyde bir odaklanma hali içerisindedir. Kişi ne yaptığının ne hissettiğinin farkındadır, söylemeyi veya yapmayı istemediği hiçbir şeyi söylemez ve yapmaz.

Hipnoterapi, hipnozun etki alanı içerinde danışanın sorunlarına odaklanma ve iyileşme sürecini işletme olarak tanımlanabilir. İmajinasyonun biraz daha derinleşmiş hali olan hipnozda, zihin ve bedeni sorunlu konuya daha fazla odaklanması mümkün olur.  Bu odaklanma hali ile kişinin bilinci telkinlere ve değişime açık olur. Hipnoterapi, bilincin bu değişime açık hali ile ittifak kurup, değişim ve iyileşme sürecine katkı sunar. 

Hipnoterapi çalışmaları ile danışanlar, istenmeyen ve kaçınılan durumlarla yüzleşme ve baş etme becerilerini geliştirme olanağı bulurlar. Bir çok sorun alanında (travmalar, korkular, fobiler, cinsel işlev sorunları, panik bozukluk ve kaygı problemleri gibi)  etkili sonuçlar ortaya koyduğu bilinmektedir.