Sıkça Sorulan Sorular

 • Psikoterapi nedir?

  Psikoterapi, "ruhsal iyileşme" anlamına gelmektedir.  Psikoterapi süreci ise ruh sağlığı alanında profesyonel hizmet sunan uzmanların(Klinik Psikolog, Psikiyatr), yetkin oldukları psikoterapi alanının bilgi ve becerilerini kullanarak, psikolojik kaynaklı ruhsal problemlerin çözümü konusunda yardım isteyen danışanların değişim ve dönüşüm yolculuğuna eşlik etmesidir.  Psikoterapi, belli kurallar ve sınırlar dahilinde oluşturulan bir çerçeve içerisinde görüşmelerin sürdürüldüğü; bilimsel araştırmalarla desteklenen ve birikerek ilerleyen psikoterapi kuramlarının ışığında, danışanın şikayetlerinin değerlendirildiği; çözümüne dair iyileştirici süreçlerin planlandığı; sıkıntılı olan duygu, düşünce ve davranışlarla ilgili değişim oluşturma amacıyla terapötik müdahalelerin gerçekleştirildiği bir ruhsal yardım sürecidir.

 • Psikoterapi ne değildir ?

  Akıl vermek, tavsiyelerde bulunmak, belli inançlar doğrultusunda ikna etmek ya da rahatlatmak değildir. Kısa yoldan yaşanan bütün problemleri ortadan kaldıracak sihirli bir değnek de değildir. Hızlıca bilinçdışınızı temizleyecek, kötü hissetmeden ve hiç zorlanmadan bütün sorunlardan sizi kurtaracak şifalı bir çalışma da değildir. 

 • Psikoterapinin amacı nedir ?

  Psikoterapinin amacı; danışanın şikayetlerinin kalıcı olarak çözülmesi ve sürdürülebilir iyilik haline ulaşmasına, tercih ettiği hayatı yaşayabilecek güce ve olgunluğa erişmek için ihtiyaç duyduğu dönüşümü gerçekleştirmesine yardımcı olmaktır. 

 • Psikoterapi mi ? Farmakoterapi mi ?

  Psikoterapi (Klinik Psikolog ya da Psikiyatr) konuşarak iyileşmek, farmakoterapi(psikiyatr) ilaç kullanarak iyileşmek anlamına gelmektedir. Bazı ruhsal sorunların tedavi süreci sadece ilaçla mümkünken, bazı ruhsal sorunlarda hem ilaç kullanmak hem de psikoterapi yardım almak gerekmektedir. Bazı durumlarda ise sadece psikoterapi, kişinin sıkıntılarını aşması için yeterli olabilmektedir. Eğer günlük hayatınızı devam ettiremeyecek düzeyde sıkıntılar yaşıyorsanız ve işlevselliğiniz normal birine göre çok ciddi düzeyde bozulmuş işe ilk olarak psikiyatr a muayene olmanız gerekmektedir. Eğer günlük yaşam düzeninizi devam ettirebiliyor ve kendi üzerinize düşünme gücünü hissedebiliyorsanız, psikoterapi yardımı almanız yararlı olacaktır. 

 • Ne zaman yardım almalıyım?

  Yaşam kalitenizi etkileyen, duygu durumunuzda olumsuz değişimler hissettiğiniz, sizi etkileyen durumlarla baş etmekte zorlandığınız, mutsuz, huzursuz, bunaltılı, takıntılı, çökkün, isteksiz, kaygılı, yaşam coşkunuzun kalmadığını hissettiğiniz, ilişkiniz de ve cinsel hayatınızda sorunlar yaşadığınız durumlarda, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

 • Kaç seans gelmem gerekir ? Bir seans kaç dk. dır

  Yaşamış olduğunuz sıkıntının şiddetine, hayatınızı etkileme düzeyine, sıkıntının ortaya çıkma sürecine, terapi sürecinden beklentilerinize, motivasyon düzeyinize ve kişilik özelliklerinize göre değişmektedir. Eğer hayatınızın bir alanında problem yaşıyorsanız ve semptom odaklı bir süreç talep ederseniz, ortalama 8-12 seans aralığında sürmesi(daha kısa ya da uzun da olabilir) beklenirken, hayatınızın genelinde etkili olan kişilik yapılanması ve savunmalarla ilgili gelişimsel bir dönüşüm amaçlanıyorsanız en az 6 ay (6 ay - &) sürmesi beklenir. Değerlendirme yapıldıktan sonra durumunuza göre bir süreç önerisinde bulunulur, terapist ile danışanın beraberce belirleyeceği bir zeminde çalışmalar yürütülür.Seans süresi 50 dk dır. Seasn sıklığı ortalama haftada 1 olarak planlanır. Danışanın durmuna ve ihtiyacına göre daha sık yada daha seyrek çalışmak da mümkündür.

 • Psikoterapist seçerken nelere dikkat etmeliyim?

  Klinik Psikolog (Psikoloji yada PDR mezunu olup " Klinik Psikoloji" de yüksek lisansını tamamlayanlar) ya da Psikiyatri uzmanı olması, en az bir psikoterapi ekolünde yeterli eğitimi alıp yetkin olması, süpervizyon eşliğinde vaka görmüş olması ve yeterli düzeyde mesleki tecrübeye sahip olması gibi kriterlere göre seçim yapmanız yararlı olacaktır. 

 • Klinik Psikolog ile Psikiyatrisin farkı nedir ?

  Psikoloji ya da PDR bölümünden mezun olduktan sonra klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlayanlar "Klinik Psikolog" ünvanını alırlar. Tıp fakültesini bitirdikten sonra psikiyatri de uzmanlığını tamamlayanlar "Psikiyatris" ünvanının alırlar. Klinik Psikolog veya Psikiyatrisler bir psikoterapi alanında yeterli eğitimi aldıkları takdirde "Psikoterapist" olabilir, psikoterapi(konuşarak iyileştirme) çalışması yürütebilirler. Ruhsal bozukluklarla ilgili ilaç tedavisini ise sadece Psikayristler uygulayabilir.