Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsellik, haz alıp haz vermek amacıyla ruhun ve bedenin paylaşılmasıdır. Sağlıklı bir hayatın devam etmesi için gerekli olan en temel yaşam kaynaklarındandır. İki insanın birbirinde eriyerek kendini bulduğu, yakınlaşmanın arttığı, sevginin ve şefkatin çoğaldığı, bedensel ve ruhsal olarak rahatlamanın sağlandığı bir ilişki biçimidir cinsellik. İlişkilerde ve evliliklerde yaşanan problemlerin cinsel hayata yansıdığı, cinsellikle ilgili yaşanan problemlerinde günlük yaşama yansıdığı sık karşılaşılan bir durumdur.  Cinsel yaşama dair şikayetlerle gelen danışanlarımızı değerlendirdiğimizde, problem başlangıç döneminde eşlerden birine ait gibi görünse de sonrasında ilişkinin problemine, evliliğin problemine dönmektedir. Cinsel terapide, yaşanan sorunların nedenselliği ortaya konmakta, cinselliğe ve ilişkiye dair psikoeğitim yapılmakta, duygusal ve cinsel yaşam yeniden yapılandırılmaktadır. Bu süreçte çiftler öncelikle kendilerini sonrasında ilişkilerini yeniden keşfetmektedirler. 

Cinsel hayatta yaşanan problemler erkeklerde güçsüzlük, yetersizlik, aşağılanma, beklentileri karşılayamama, çaresizlik gibi duygularla dayanılması güç durumlar oluşturduğu gibi; kadınlarda sevilmeme, eksiklik duygusu, değersizlik duygusu, terk edilme korkusu, kırılmalar ve incinmeler sonucunda mutsuzluğun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bireysel hayatlarında taşıdıkları bu duygular istenmese de ilişkinin ve evliliğin atmosferine bulaşıp, tadını tuzunu kaçıran bir durum olmaktadır. 

Diğer sorun alanlarına göre çok daha yüksek oranda iyileşme sağlayarak yüz güldürücü sonuçlar ortaya koyan cinsel terapi, sağlıklı ve doyurucu bir cinsel yaşama kavuşmanızı sağlayarak ilişkinizin ve evliliğinizin temel duygusunu değiştirmenize yardımcı olacaktır.   

Yaşanan problemin kaynaklarına, gelişimine, şiddetine, danışanın terapi sürecindeki değişime uyum gösterme kapasitesine, danışanın çabasına ve azmine, partneriyle olan duygusal ilişkisinin dinamiklerine ve destekleyici çevresel etmenlerin varlığına göre terapi süreci şekillenmektedir. Terapi süreci sorun alanının özelliklerine, uygulanacak yöntem ve tekniklere göre haftada iki-üç seanslık periyotlarla gerçekleştirilmektedir. Cinsel yaşamla ilgili sorunlarınızı aştıktan üç ay sonra takip seansı gerçekleştirilmekte, sağlıklı bir duygusal ilişkiden doğan doyurucu cinselliğe ulaştığınızı hissettiğinizde süreç sonlandırılmaktadır.  

Çalışma alanlarına bakacak olursak:


Erkek cinsel işlev bozuklukları

- Erken boşalma

- Sertleşme problemleri

- Cinsel istek eksikliği

- Geç boşalma

- Hiperseksüalite

- Cinsel tiksinti bozukluğu


Kadın cinsel işlev bozuklukları

- Vajinismus

- Disporani

- Cinsel istek eksikliği

- Cinsel tiksinti bozukluğu

- Hiperseksüalite


Cinsel hayatı olumsuz etkileyecek geçmiş yaşantılar

- Cinselliğe dair bilinçdışı korkular

- Cinsel taciz veya tecavüz öyküsü

konuları sık karşılaşılan problemlerdendir.